Etiket: Arıza Kodları

Airfel Compy MX2 24FF Arıza Kodları

Airfel Kombi Arıza Kodları

Airfel Compy MX2 24FF Arıza Kodları

Airfel Compy MX2 24FF arıza kodları, Airfel Compy MX2 24FF model kombilerde oluşan arıza (hata) kodları ve anlamları ile arıza kodlarının (hata) çözüm bilgileri anlatılmaktadır.

80 Ledi Yanıyor: Ana eşanjörde aşırı ısınma durumu.

Çözüm: Bu durumda limit termostat açılır ve cihazı bloke eder. Kombinize önce reset atmayı deneyin. Reset sonrası hem petek hem de tesisat vanalarının kapalı biçimde olmadığından emin olun. Bu kontrollerden sonra arıza yine devam etmekte ise başka bir işlem yapmadan mutlaka uzman yardımı alın. Bu sorunun yaşanması birçok sebebe bağlıdır. Bu yüzden arızayı yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Airfel Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.


70 ve 80 Ledi Yanıyor: Alev kesintisi.

Çözüm: Bu durum brülörde alevin kesildiğini belirtir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce cihazınızı resetleyin. Resetleme işlemini defalarca yapmanıza rağmen yine de sorunda düzelme olmuyorsa eğer; iyonizasyon elektrodu, gaz valfi ya da anakart ile alakalı bir sorun olabilir. Bu durumda önerimiz uzman yardımı almanızdır.


60 ve 80 Ledi Yanıyor: Donma emniyet sistemi devrede.

Çözüm: Bu bir arıza durumu değildir. Donma durumuna karşı pompa devreye girip çalıştığında ekranda belirir. Bir süre sonra sorun düzelir. Düzelme olmaz ise servisi arayabilirsiniz.


60 ve 70 Ledi Yanıyor: Donma emniyet sistemi devrede.

Çözüm: Arıza değildir. Donma durumuna karşı pompanın çalıştığını ve brülörde yanmanın başladığını belirtir. Bir süre kadar durum devam eder ve bir süre sonra düzelir. Düzelme olmadığı taktirde servisi arayarak yardım alabilirsiniz.


60,70 ve 80 Ledi Yanıyor: Tesisatta sirkülasyon sorunu.

Çözüm: Cihazın suyu dolaştıramadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kombi su basıncı düşük olabilir. Bar seviyesini kontrol etmelisiniz. Basınç düşük ise kombi basıncını 1,5 bara kadar çıkarın. İşlem sonrası doldurma musluğunu açık bırakmayın. Sorun düzelir ancak düzelme olmaz ise; resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza tekrarı durumunda servisi arayabilirsiniz.


50 Ledi Yanıyor: Cihaz içinde su sirkülasyonu yok.

Çözüm: Kombide su sirkülasyonu sağlayan pompanın arızalanması, tesisatın tıkanması, filtrenin tıkalı olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu arıza durumunda cihazın su basıncını kontrol edebilirsiniz. Basınç düşük ise cihaza su basın. Basınç normal değerde ise ya da su basmanıza rağmen arızada düzelme olmuyor ise mutlaka Airfel Servisi yardımı almalısınız.


50,70 ve 80 Ledi Yanıyor: Kalorifer gidiş suyu sensörü ısıyı algılamıyor.

Çözüm: Bu durumda sensör arızalı olabilir. Teknik açıdan sensörün yanı sıra kablolarda ya da sensöre bağlı borularda da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden önerimiz cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanızdır.


50 ve 60 Ledi Yanıyor: Kalorifer gidiş suyu sensöründe kısa devre.

Çözüm: Kalorifer gidiş suyu sensör kablolarında kısa devre olabileceğini belirtir. Tabi bu durumda sensör arızalı da olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına uzman servis desteği almanız gerekmektedir.


50,60 ve 80 Ledi Yanıyor: Kalorifer dönüş suyu sensörü ısıyı algılamıyor.

Çözüm: Kalorifer dönüş suyu sensörü arızası durumunda, sensör kablolarında veya borularında sorun olması durumunda bu problem yaşanabilmektedir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeksizin uzman yardımı almanız gerekmektedir.


50,60 ve 70 Ledi Yanıyor: Kalorifer dönüş sensöründe kısa devre.

Çözüm: Kalorifer dönüş suyu sensör kablolarında kısa devre olduğu zaman bu sorun yaşanabilir.  Sensör arızası da söz konusu olabileceğinden arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanızda fayda vardır.


40 Ledi Yanıyor: Baca çekişi sorunu.

Çözüm: Baca emniyet termostatında sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan teşhis ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.


40 ve 70 Ledi Yanıyor: Alev kesintisi (cihaz ateşleme denemesi yapıyor).

Çözüm: Bu ledlerin yandığı durumda brülördeki alev kesilmiş ve cihaz ateşleme denemesi yapıyor diyebiliriz. Bu durumda konutta gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz girişlerine bakın. Vanalar kapalı ise açın. Cihazı resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; anakart, elektrotlar ya da gaz grubunda sorun olabilir. Önerimiz uzman yardımı almanız ve cihaza müdahalede bulunmamanızdır.


40 ve 60 Ledi Yanıyor: Elektrik kablolarında ya da 1.25A cam sigortada sorun var.

Çözüm: Bu arıza durumunda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Elektrik kablolarında ya da anakartın cam sigortasında sorun olabilir. Genelde anakart arızası olarak tabir edilen bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız.


40,50,60,70 ve 80 Ledi Yanıyor: Ekran kartı ile iletişim sorunu.

Çözüm: Öncesinde ekran kart değişimi yapıldı ise kombiye uygun olmayabilir ya da ayarları yanlış olabilir. Yeniden müdahale için uzman yardımı almalısınız. Daha öncesinde bir müdahale olmadı ise anakart arızalı olabilir ve ekran kartı ile iletişim sağlayamıyor olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından Airfel Servisi yardımı almanız gerekir.


30 Ledi Yanıyor: Anakart ile iletişim sorunu.

Çözüm: Bu arıza durumunda cihaz çalışmasını durdurur ve bloke konuma geçer. Anakarttan haber alınamadığını yani iletişim kopukluğu olduğunu belirtir. Böyle bir sorunda cihaza müdahale etmemeli, arızanın onarılması açısından uzman yardımı almalısınız. Anakart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Bu uygulama için işi uzmanına bırakmak şarttır.

Airfel AC24-BC24 Arıza Kodları

Airfel AC 24-BC 24 Arıza (Hata) Kodları

Airfel
AC24-BC24 Arıza Kodları

Airfel AC24-BC24 arıza kodları, Airfel AC24-BC24 model kombilerde oluşan arıza (hata) kodları ve anlamları ile arıza kodlarının (hata) çözüm bilgileri anlatılmaktadır.

E01 Arıza (Hata) Kodu: Alev kesintisi.

Çözüm: Brülörde alevin oluşmadığı ya da kesinti olduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer ilk yapmanız gereken gaz girişlerini kontrol etmek olsun. Vanaların kapalı şekilde olmadığından kesin anlamda emin olmalısınız. Vanalar kapalı ise açık konuma getirmeniz gerekir. Vanalar açık ise cihaza reset atmanız gerekir. Resetleme işlemini de arıza düzelmediği sürece 3 kez yapabilirsiniz. Buna rağmen arıza yine devam ediyorsa Airfel Servisi yardımı almalısınız. Bu gibi arıza durumları genelde çok sık yaşanır. Anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda problem olabilmektedir.


E02 Arıza (Hata) Kodu: Aşırı ısınma arızası.

Çözüm: Su sıcaklığının yükselmesi sebebi ile aşırı ısınma emniyet termostatının devrede olduğunu belirtir. Genelde sık yaşanan sorunlar arasında gelir. Önce kombinizi resetlemelisiniz. Ardından tesisata ait ve peteklere ait vanaları kontrol etmelisiniz. Vanaların mutlaka açık olması gerekir. Vanalar açık ve reset uygulaması sonrasında da sorun devam ediyorsa eğer; üç yollu vana ya da pompa arızalı olabilir. Ana eşanjörde sorun olabilir. Kalorifer dönüş borusu içindeki pislik tutma özelliğindeki filtre tıkalı, tesisat tıkalı ya da tesisatta hava olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.


E03 Arıza (Hata) Kodu: Atık gaz çıkışı sorunu.

Çözüm: Bu sorunda cihazın çeşidi önemlidir. Hermetik cihazlarda atık gaz sistemi fan ile, bacalı cihazlarda atık gaz sistemi bacalı ile sağlanmaktadır. Cihazınız hermetik ise; bacanın yerinden çıkması, baca boyunun uzun olması, prosestat, fan ve anakartın arızalı olması sebebi ile bu sorun yaşanabiliyorken, cihazınız bacalı ise; baca sensörünün arızalı olması, bacanın çekmemesi veya tıkalı olması sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Böyle bir sorunda cihaza müdahale etmeden Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.


E04 Arıza (Hata) Kodu: Kalorifer devresi su basıncı düşük.

Çözüm: Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman tesisata su basmanız gerekir. Basıncı kontrol ederseniz 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Cihazın altında monteli olan doldurma musluğu ile tesisata 1,5 bara kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu açık bırakmayın ve mutlaka kapatın. İşlemden sonra problem çözümlenecektir. Düzelme olmadığı taktirde cihazı resetlemeniz gerekir. Yine bir sonuç alamadıysanız, işlemi yapamadıysanız ya da arıza sıkça yaşanıyor ise Airfel Servisi’ni arayarak yardım alabilirsiniz.


E06 Arıza (Hata) Kodu: Sıcak su sensör arızası.

Çözüm: Kullanım suyu sensöründe sorun olduğunda, sensör kablolarında ya da sensör borularında sorun olduğunda karşımıza çıkabilen arıza durumlarından biridir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak hiçbir işlem yapamazsınız. Arızanın teşhisinin yapılması ve arızanın giderilmesi için mutlaka uzman yardımı almalısınız.


E07 Arıza (Hata) Kodu: Kalorifer devresi sensör arızası.

Çözüm: Kalorifer sistemindeki sensörde sorun olabileceğini belirtir. Yalnız sorunu sadece sensör arızasına bağlamamak gerekir. Sensör kablolarında ya da bağlı olduğu borularda da problem olabilmektedir. Arıza teşhisi ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız.

Airfel Integrity Plus Arıza Kodları

Airfel Integrity Plus / Integrity Instant KM4-24CE / KM4-28CE model kombilerde oluşan arıza (hata) kodları

Airfel Integrity Plus Arıza Kodları

Airfel Integrity Plus / Integrity Instant KM4-24CE / KM4-28CE model kombilerde oluşan arıza (hata) kodları ve anlamları ile arıza kodlarının (hata) çözüm bilgileri anlatılmaktadır.

Er 07 Arıza (Hata) Kodu: Düşük su basınç sorunu

Çözüm: Cihaz ekranda önce Er 07 arıza kodunu sonra mevcut su basınç durumunu görüntüler. Kalorifer tesisatındaki su basıncının 0,8 barın altında olduğunu belirtir. Bu durumda cihazın sol altında monteli olan kırmızı renkteki doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Su basma işlemi 1,5 bara getirildiğinde doldurma musluğu kapatılmalıdır. İşlem sonrası sorun düzelir. Arızanın sık tekrar ettiği durumlarda, sorunun düzelmediği veya işlemin yapılmadığı durumlarda uzman desteği alınmalıdır.


Er 17 Arıza (Hata) Kodu: Yüksek basınç sorunu

Çözüm: Kalorifer tesisatındaki suyun 3,5 bar üzerinde olduğunu belirtir. Kombinize en yakın kaloriferin havasını alarak basıncı düşürün. İşlem sonrası sorun düzelir. Ancak arızanın çok sık tekrar ettiği durumlarda servis yardımı almanız gerekir.


Er 08 Arıza (Hata) Kodu: Limit termostat devreye girmiş

Çözüm: Kalorifer gidiş suyunun 95°C olduğunu ya da bu değeri aştığını belirtir. Bu durumda limit termostat devreye girerek cihazı kapatır ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda önce kombiye reset atın. Su basıncı düşükse cihaza su basın. Kombi kalorifer modunda ise en az 3-4 kalorifer vanasının açık olduğundan emin olun. Kalorifer vanaları kapalıysa açın. Yine de arıza düzelmezse eğer; ana eşanjör, pompa ya da üç yollu vanada problem olabilir. Tesisatın tıkanması, kalorifer filtresinin tıkanması veya sistemde hava olması gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Uzman yardımı almanız gerekir.


Er 04 Arıza (Hata) Kodu: Prosestat devrede

Çözüm: Atık gaz sisteminde ya da prosestatta sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Net teşhis ve çözüm için uzman desteği almanız gerekir.


Er 10 Arıza (Hata) Kodu: Kalorifer sensör sorunu

Çözüm: Kalorifer gidiş hattındaki sensörde arıza olduğunu veya bağlantılarda kısa devre olabileceğini belirtir. Hiçbir müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız.


Er 09 Arıza (Hata) Kodu: Kullanım suyu sensör sorunu

Çözüm: Kullanım suyu sensörünün arıza yapması ya da kısa devre olması sonucunda bu sorun yaşanır. Uzman desteği almalısınız.


Er 13 Arıza (Hata) Kodu: Gaz valfi modülasyon problemi

Çözüm: Gaz valfi bobinlerine yeterli oranda voltaj ve akım gitmiyorsa bu sorun yaşanır. Gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Uzman servis yardımı almanız gerekir.


Er 05 Arıza (Hata) Kodu: Prosestat kontağı kapalı-kararsızlık sorunu

Çözüm: Fan devrede değilken prosestat kontaklarının kapalı kalması sonucunda oluşan problemdir. Bu sorunda prosestat, fan veya elektronik kart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.


Er 14 Arıza (Hata) Kodu: Donma sorunu

Çözüm: Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma durumu tespit eder ve cihaz ekranda bu hata kodunu verir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden uzman yardımı almalısınız.


Er 06 Arıza (Hata) Kodu: Kalorifer sensörü aşırı ısı yüklemesi sorunu

Çözüm: Kalorifer gidiş hattı üzerindeki sensörde oluşan ani ısı yüklemesi sonucunda bu sorun yaşanır. Arızanın yaşandığı durumlarda cihaza müdahale etmeksizin servis yardımı almanız gerekir.


Er 12 Arıza (Hata) Kodu: Düşük voltaj problemi

Çözüm: Cihaza gelen ana şebeke voltajının 185 V altına düştüğü durumlarda bu sorun yaşanır. Belirli bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemeniz gerekir. Uzun süren bekleme sonucunda sorunda değişiklik olmazsa düşük gelen voltaj sonucu elektronik kart hasar görmüş olabilir. Bu durumda servis yardımı alarak sorunu çözümletmeniz gerekir. Ancak arızanın yeniden yaşanma olasılığı da olduğu için kombi regülatörü kullanarak voltajı dengede tutmanız gerekir.


Er 11 Arıza (Hata) Kodu: İyonizasyon sorunu

Çözüm: Cihaz alev algılamazsa ya da 3 kez ateşleme denemesi yapmasına rağmen alev oluşmazsa ekranda bu hata kodu belirir. Bu gibi durumlarda önce dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz vanaları kapalıysa açın. Kombiyi servis öncesi resetleyin. Dairede gaz olup, kombiye gaz gelmesine karşın yine de sorunda resetleme işlemi sonrası düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir. Gaz armatörü, elektronik kart, iyon veya ateşleme elektrotu arızalı olabilir.


Er 01-02-03 Arıza (Hata) Kodu: Gaz valfi sürme ya da geri besleme kontrol devresi sorunu

Çözüm: Bu durumda gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeksizin servis yardımı almanız gerekir.


Er 15 Arıza (Hata) Kodu: İyonizasyon algılama akımının oluşmaması sorunu

Çözüm: Servis öncesi cihaza birkaç kez reset atmalısınız. Arıza durumunda yine de düzelme olmazsa eğer; iyon elektrotunda, elektronik kartta ya da gaz valfinde problem olabilir. Net teşhis yapılması için uzman yardımı almalısınız.

Call Now Button
×

Merhaba!

Her türlü servis ve destek talebiniz için bizimle WhatsApp veya destek@bolgeservis10.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

×